De Amerikaanse beurzen zijn woensdag zonder grote uitslagen geopend. Beleggers op Wall Street verwerken onder meer het banencijfer van salarisstrookverwerker ADP. Later op de dag volgt nog het zogheten ‘Beige Book’ een rapport over de economie in de Verenigde Staten.

De Dow-Jonesindex opende met een marginaal verlies van 0,1 procent op 17.866 punten. De bredere S&P 500 steeg 0,1 procent tot 2068 punten. Technologiegraadmeter Nasdaq kreeg er in de eerste handelsminuten eveneens 0,1 procent bij en stond op 4760 punten.

Voorbeurs bleek dat de werkgelegenheid in het Amerikaanse bedrijfsleven in november met 208.000 arbeidsplaatsen is toegenomen. De groei was daarmee minder sterk dan verwacht. Economen gingen uit van de aanwas van 222.000 banen. De cijfers van ADP lopen vooruit op het banenrapport dat de Amerikaanse overheid vrijdag publiceert.

AEX licht in de plus

Vlak na de rustige opening van de beurzen op Wall Street stond de Amsterdamse AEX-index 0,2 procent in de plus op 429,34 punten. De MidKap klom 0,5 procent tot 633,73 punten. De beurzen in Parijs en Frankfurt wonnen 0,2 en 0,4 procent. De FTSE-index in Londen stond 0,2 procent onder de slotstand van dinsdag.

Uit cijfers van onderzoeksbureau Markit bleek eerder op de dag dat de bedrijvigheid in de dienstensector en de industrie in het eurogebied in november op het laagste niveau in zestien maanden is uitgekomen. Door de tegenvallende ontwikkeling zijn de ogen gericht op eventuele extra maatregelen van de ECB.

Sterkste stijger in de AEX was het Egyptische bouw- en kunstmestbedrijf OCI met een plus van bijna 5 procent. De voorgenomen afsplitsing van de bouwdivisie kan volgens Rabobank leiden tot een grotere belangstelling van beleggers in moederbedrijf OCI.

Verlies Shell

Olieconcern Shell verloor 0,5 procent en in Londen noteerde de Britse concurrent BP vlak. Dinsdag boekten Shell en BP stevige winsten door het herstel van de olieprijs en geruchten over een mogelijke samensmelting van de twee oliereuzen.

Dienstverlener aan de oliesector SBM Offshore daalde in Amsterdam 2,7 procent, nadat de Amerikaanse concurrent Schlumberger had aangekondigd maatregelen te nemen in verband met de sterke daling van de olieprijzen.

In Oslo klom Telenor 1,7 procent. Het Noorse telecombedrijf gaat zijn Deense activiteiten samenvoegen met die van zijn Zweedse branchegenoot TeliaSonera (plus 1,2 procent).

De euro was 1,2310 dollar waard, tegen 1,2390 dollar op dinsdag. Een vat Amerikaanse olie werd 0,8 procent duurder op 67,40 dollar. Brentolie kostte 0,4 procent meer op 70,80 dollar per vat.

Dit artikel is oorspronkelijk verschenen op z24.nl